Op dinsdag 26 maart waren Annabelle Verkerk en ik aanwezig bij het jaarlijkse evenement over het tv-jaarrapport 2018 van Screenforce in De Hallen in Amsterdam. De Hallen is een ontzettend leuke plek voor evenementen. Screenforce is de Nederlandse tv-marketingorganisatie. Zij verzorgen informatie over televisie en andere videoplatforms en bieden services aan adverteerders en bureaus. Tijdens dit evenement werden de tv-jaarcijfers van 2018 gepresenteerd. Naast de jaarcijfers waren er ook twee internationale sprekers over ontwikkelingen op het gebied van televisie en onlinevideo advertising.
De sprekers tijdens het Screenforce evenement op 26 maart waren Michel van der Voort, de directeur van Screenforce, de marketingprofessor Karen Nelson-Field en Donatas Nemura van MTM Londen. MTM is een internationaal onderzoek, – en strategieconsultant gespecialiseerd in de media, technologie, entertainment en adverteren.
Het evenement werd geopend door Ton Rozestraten, voorzitter Screenforce en commercieel directeur van RTL Nederland, met de mededeling dat wij meer dan ooit video hebben gekeken in 2018. Er vindt een verschuiving plaats van lineair kijken naar niet-lineair kijken. Dat zie je ook terug in weer een nieuwe streamingdienst, maar deze keer van Apple; Apple TV+. Daarnaast wordt er ook op veel verschillende devices gekeken.
Televisiejaar 2018
Michel van der Voort – directeur Screenforce – presenteert de jaarcijfers over het televisiejaar 2018. Daarbij start hij met het getal: 978 miljard minuten, het aantal minuten dat de Nederlanders in totaal televisie hebben gekeken in 2018. Een getal waar we nog steeds erg blij om mogen zijn dat we met elkaar nog zoveel televisiekijken. Dit betekent namelijk dat een Nederlander gemiddeld 173 minuten per dag televisiekijkt. De populairste genres in Nederland zijn non-fictie, nieuws en actualiteiten en buitenlandse series. Wat opvalt, volgens de directeur van Screenforce, zijn de buitenlandse series. Dit zien we terug bij de populaire zender BBC First waar alleen maar Engelse dramaseries worden uitgezonden. Wat zorg wekt, is dat de kijktijd van de doelgroep 13 tot 19 jaar gehalveerd is. Zij kijken veel minder televisie, maar zijn veel meer op andere devices te vinden om te streamen. Het positieve is dat televisie nog steeds als een sociaal medium wordt ervaren. 41% kijkt namelijk samen televisie.
“You are still watching a staggering amount of tv every day.”
Donatas Nemura, 2019

Trends
Een trend die zich zeer snel aan het ontwikkelen is dat het niet meer uitmaakt op wat voor scherm wij video’s kijken. We kijken op mobiel, televisie, computer en tablet. In Zweden meten zij al het kijkgedrag van alle devices en platformen, dit heet ‘platform agnostic’. In Nederland zullen wij hier ook naar toe moeten om het kijkgedrag te meten van alle platformen waar wij video op bekijken. Volgens de tweede spreker, Donatas Nemura van MTM Londen, worden de behoeftes van de kijker het meest vervuld als zij naar televisiekijken. Uit het onderzoek van marketingprofessor Karen Nelson-Field blijkt dat televisiereclame langer in het geheugen blijft bij de kijker dan dezelfde reclame op YouTube of Facebook. Dit heeft ermee te maken dat de televisiekijker actief is en de reclame echt in zich op neemt, waar de kijkers op YouTube of Facebook passief zijn.
Het evenement met afgesloten met een borrel en bitterballen. Het was een leerzame middag, waarbij we zien dat televisie nog lang niet dood is, maar waarbij de televisiemarkt in Nederland de krachten moet bundelen om samen te zorgen voor goede en lokale content voor de Nederlandse televisiekijker.



